حجت الاسلام غلامی: برخی‌ها رویکرد تکنولوژی ستیزی را انتخاب کردند
22 اردیبهشت 1393
حجت الاسلام غلامی: برخی‌ها رویکرد تکنولوژی ستیزی را انتخاب کردند

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام رضا غلامی بعدازظهر امروز دوشنبه 22 اردیبهشت ماه در مراسم اختتامیه همایش ملی فرهنگ و تکنولوژی در دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه از سه زاویه عمده می‌توانیم به بحث فرهنگ، علم و تکنولوژی بپردازیم گفت: زاویه اول نقش فرهنگ در شکل گیری و رشد تکنولوژی، زاویه دوم نقش تکنولوژی در گسترش فرهنگ و زاویه سوم نقشی است که فرهنگ برای کاربرد عمومی و صحیح از انواع تکنولوژی دارد.

وی ادامه داد: رشد علم و تکنولوژی یکی از آیات الهی است و اسلام هیچ مشکلی با رشد چشم گیر علم و تکنولوژی ندارد.

رئیس مرکز پژوهش‌های صدرا با اشاره به رویکرد واقع‌گرا در مواجه اسلام و فناوری اظهار کرد: از منظر اسلامی پیشرفت در حوزه تکنولوژی بسیار مفید است و علم و تکنولوژی نمی‌تواند درباره هدف‌ها و نیات قضاوت کند. چرا که حاصل روش شناسی تجربی هستند و قلمرو این دو متافیزیک نیست.

غلامی با بیان اینکه نباید پیشرفت‌های تکنولوژی احساس غرور در انسان ایجاد کند افزود: باید توجه کنیم که همه این پیشرفت‌ها در برابر خالق هستی، هیچ است و ما در شرایط فقر مطلق هستیم.

وی با طرح این سوال که آیا می‌توانیم برای تکنولوژی، روح قائل شویم تصریح کرد: به نظر من هدف خالق اولیه یک تکنولوژی از ایجاد آن، روح تکنولوژیست. اما برخی رویکرد تکنولوژی ستیزی را انتخاب کرده‌اند. که نوعی بدبینی افراطی و بیش از حد است.

رئیس مرکز پژوهش‌های صدرا تأکید کرد: شاید بیش از 90 درصد تکنولوژی‌ها با نیت خوب باشد اما عقلانیت حکم می‌کند که در استفاده از تکنولوژی محتاط باشیم.