حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند: نوع تولید در تکنولوژی به شدت تحت تاثیر فرهنگ است
22 اردیبهشت 1393
حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند: نوع تولید در تکنولوژی به شدت تحت تاثیر فرهنگ است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام علیرضا پیروزمند، قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم امروز در نخستین همایش «فرهنگ و تکنولوژی» که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود، با موضوع «جهتداری تکنولوژی با ملاحظه سطوح تکنولوژی» سخنرانی کرد.

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم در تعریف تکنولوژی گفت: تکنولوژی در معنای عام و تعمیم یافته «ابزار تولید» است که می‌توان برای آن 3 سطح قائل شد. نخست اینکه تکنولوژی را ابزار تولید محصول مصرفی در نظر بگیریم. دومین سطح آن، روش طراحی ابزرا تولید محصول است که منجر به طراحی سیستم می‌شود. سومین سطح آن هم به روش دستیابی به معادلات طراحی ابزرا تولید محصول که همان اولید دانش است اختصاص دارد.

حجت‌الاسلام پیروزمند ادامه داد: روش تولید دانش عمیقترین سطح تکنولوژی را شامل می‌شود زیرا بنیاد دو سطح دیگر است. خود دانش به شیوه‌ای روشمند تولید می‌شود که خودش سیستم را طراحی می‌کند و و در نهایت این سیستم به تولید محصول مصرفی می‌انجامد.

به گفته وی در این فرایند یک بده بستان پایان ناپذیر بین علم و تکنولوژی وجود دارد. محصول سطح اول تکنولوژی امکان سطح دوم را عملی می‌کند و محصول سطح دوم امکان می‌دهد که سطح سوم تکنولوژی را ایجاد می‌کند. اگر چنین سطح‌بندی و بده و بستان علم و تکنولوژی را بپذیریم رابطه فرهنگ و تکنولوژی به خوبی خود را نشان می‌دهد. 

قائم مقام فرهنگستان علوم اسلامی قم افزود: زیرا دانش در یک نگاه کلان بر یک نظام فرهنگی و اهداف آرمانی استوار است که بشر در تولید علم آن را دنبال می‌کند. این همان فرهنگ حاکم بر علم است. 

وی گفت: از سوی دیگر بشر دنبال طراحی سیستم است و سیستمهایش را بر مبنای سبک زندگی پذیرفته شده‌اش طراحی و بنا می‌کند. همچنین محصولاتی را تولید می‌کند که بپاسخگوی نیازهای خاص او در همان سبک زندگی است و این نوع خاص ابزار تولید را رقم می‌زند. 

حجت‌الاسلام پیروزمند اظهار کرد: همه اینها چه طرح‌ها و سیستم‌ها و ابزار تولید که سطوح مختلف تکنولوژی را شامل می‌شوند همه به شدن اموری فرهنگی و ارزشی هستند. همه سطوح فرهنگی یک پا بر عوامل فرهنگی دارند و یک پا بر محصولات تولیدی، در این معنا ابزار تولید نقش واسطه را میان فرهنگ و محصولات تکنولوژیک بازی می‌کنند.

وی در ادامه گفت: بنابراین فرهنگ به شدت بر تکنولوژی موثر است و تکنولوژی هم فرهنگ را دستخوش تغییر قرار می‌دهد. تولید تکنولوژیکی تحت تاثیر فرهنگ خاصی قرار دارد و اساسا تکنولوژی یک کار ویژه اصلی دارد که آن هم در حوزه فرهنگ رقم می‌خورد.